Przestronnie i elegancko w kuchni

Aleksandra Wojtyczka on 6 stycznia, 2019

Coraz częściej zależy nam na tym, aby zyskać w kuchni jak najwięcej miejsca. W dużej mierze dzieje się tak w strefie przygotowania posiłków.

Często można powiększyć tę przestrzeń roboczą dzięki ekskluzywnym systemom wysuwanych blatów kuchennych. Blat ciągu roboczego kuchni przedłuża się poprzez wysunięcie z szafki kuchennej jego dodatkowej powierzchni. Przedstawia to poniższe zdjęcie:

oraz

Jednak można pokusić się także o powiększenie powierzchni samej wyspy kuchennej wysuwając z niej blat i tworząc przez to dodatkową przestrzeń do przygotowania posiłków, czy też do siedzenia. Widać to dobrze na zdjęciu poniżej:

Wygląda to imponująco, nieprawdaż? 😊

Niektóre rozwiązania pozwalają także na rozłożenie dodatkowego stołu przylegającego do wyspy. Prezentuje to te zdjęcie:

Jak więc widać i w przypadku powiększenia powierzchni do przygotowania posiłków rozwiązań jest wiele. Które wybrać? Zawsze warto zapytać architekta wnętrz, który zaaranżuje wnętrze tak, aby zyskać dodatkową przestrzeń zachowując zasady ergonomii 😊.

To już rozwiązania niestandardowe, bo zbyt mało popularne jak do tej pory. A szkoda, bo producenci okuć meblowych (w tym m.in. Hafele, Poettker) dają nam szerokie pole do popisu i pozwalają na zaprojektowanie kuchni funkcjonalnej, idealnej i eleganckiej.

Materiały też są ważne

Pamiętajmy, aby przy stosowaniu tego typu okuć meblowych zwrócić uwagę na blat, a dokładniej na materiał, z którego zostanie wykonany i sam sposób jego wykonania. Może być oczywiście z laminatu, który dziś posiada piękne dekory imitujące kamień, drewno i nie tylko. Często na pierwszy rzut oka trudno go odróżnić od materiału, które imituje. To za sprawą takich firm jak np. Egger czy Kronspan, które posiadają coraz bogatszą ofertę. Projektant wnętrz podpowie jaka powierzchnia blatu, o którą wolno przedłużyć taką wyspę, będzie optymalna dla konkretnego systemu oraz gdzie taki blat warto zastosować.

Coraz bardziej popularne są materiały naturalne. Przykładem są różnego rodzaju kamienie (głównie marmury, granity) oraz materiały blatów, które powstają na bazie kamieni, np. spieki kwarcowe. W przypadku zwykłego blatu roboczego, jak i ściany nad nim (między szafkami dolnymi a górnymi) stosuje się spieki kwarcowe o grubości już od kilku mm. Warto wspomnieć, że spieki kwarcowe stosowane na ścianie w kuchni tuż nad blatem są bardzo trwałe i ognioodporne. Są także odporne na uderzenia. Ich wytrzymałość jest większa niż szkła czy płytek. Co ważne, można wybrać wiele ciekawych wzorów, np. z firmy Laminam.

Natomiast blat wykonany ze spieku kwarcowego wysuwany z wyspy kuchennej musi być już grubszy, a także zawierać specjalną podkonstrukcję (stworzoną przez wykonawcę blatu), która go odpowiednio wzmocni.

Odważne, nowoczesne rozwiązania

Niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem w kuchni, dzięki któremu wnętrze zyskuje na ekskluzywnym wyglądzie, jest możliwość posiadania barku, który… wynurza się właśnie z wyspy kuchennej ku górze.

Taki barek, w którym można schować przeróżne trunki, wysuwa się do góry z samodzielnej wyspy kuchennej, jak i połączonej np. z systemem wyspy wysuwanej. Przedstawiam to poniżej na wizualizacji, która pochodzi z projektu stworzonego przeze mnie dla jednego z moich klientów:

O tych wszystkich systemach ułatwiających nam życie, jak i sprawiających, że czujemy się w kuchni wygodnie i ekskluzywnie można by pisać w nieskończoność. Bo sama kuchnia to bardzo ciekawe wnętrze i jest to… temat rzeka. Dlatego po więcej informacji oraz wiele innych innowacyjnych rozwiązań zapraszamy do Creatovnia Z chęcią pomożemy zaprojektować Twoją wymarzoną kuchnię oraz pozostałe pomieszczenia Twojego wnętrza 😊.