Wanna czy prysznic?
Łazienka to miejsca, które zazwyczaj odwiedzamy zaraz po przebudzeniu podczas toalety porannej, a także wieczorem tuż przed snem – aby wziąć prysznic lub relaksująca kąpiel, czy też wykonać zabiegi pielęgnacyjne dla zdrowia i urody (przeważnie o tej porze mamy na to czas).
Kiedyś wanna była standardem w każdym mieszkaniu. Dziś żyjemy znacznie szybciej i często nie mamy po prostu czasu na długie wylegiwanie się w niej. Poza tym jeśli potrzebujemy orzeźwienia, szybkiego umycia się to właśnie prysznic nadaj się do tego idealnie 😊 . Poza tym podczas korzystania z prysznica zużywamy znacznie mniej wody niż podczas kąpieli. Jest to niezwykle istotne w dobie co raz większej świadomości naszego społeczeństwa dbania o środowisko 😉 .
1. Oblicza prysznica
Prysznic kojarzy się nam często jeszcze z kabiną prysznicową, brodzikiem i oczywiście natryskiem, czy słuchawką prysznicową, ewentualnie deszczownicą. Do nie dawna taki typ prysznica był modny. Dziś jednak co raz częściej wybieramy prysznice, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się z tymi starszego typu. Co raz bardziej popularne stają się prysznice, które nie posiadają brodzika. Wtedy odpływ znajduje się w podłodze zintegrowaną z posadzką całej łazienki. Na podłodze w strefie prysznica mogą być ułożone dokładnie takie same płytki jak na podłodze w całej w łazience lub inne, czasem nawet kontrastowe, aby wyraźnie zaznaczyć granicę między strefą prysznica, a całym pomieszczeniem. Przykład takiego wydzielenia stref prysznicowych pochodzący z projektu firmy Creatovnia widać na poniżej.
Każde z tych rozwiań przyczynia się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Ważne, aby płytki te estetycznie łączyły się ze sobą na styku tych dwóch stref. Ale o to zadba już projektant wnętrz podczas projektu wykonawczego, gdzie rozrysuje sposób i kierunek ułożenia płytek 😊 .
2. Nowoczesne odpływy
Aby korzystać z takiego prysznica można wziąć pod uwagę np. odpływ liniowy lub ewentualnie odpływ ścienny. Odpływy liniowe są bardzo estetyczne, bo ich nie widać na pierwszy rzut oka, gdyż znajdują się w podłodze. I są wygodne, bo nie ma tu różnicy poziomów. Jest to zaletą dla osób starszych, czy też dzieci. Jednak planując taki odpływ musimy mieć świadomość, że aby go zamontować, trzeba mieć w domu odpowiednie warunki. Pod płaszczyzną prysznica muszą zmieścić się wszystkie niezbędne elementy, czyli np. rura kanalizacyjna, syfon, odpowiednio gruba posadzka, itp. W podłodze na wyższej kondygnacji niż parter może być za mało miejsca na tego typu odpływ. Strop nie może być zbyt cienki, gdyż ważne jest tu też zachowanie odpowiednich spadków.
Odpływ ścienny również pozwala nam zrezygnować z brodzika. Są to zestawy odpływowe zamontowane w większości w ścianie. Odpływ można ukryć w płycie gipsowo-kartonowej albo w ścianie murowanej. Tu tylko niektóre elementy odpływu umieszcza się w podłodze. Jednak potrzebują one i tak znacznie mniej miejsca niż odpływy liniowe.
Sama kabina prysznicowa może mieć charakter nieruchomej szklanej ścianki (np. ścianki prysznicowe typu walk-in) lub ścianek bocznych rozsuwanych – to rozwiązanie sprawdzi się w przypadku prysznica narożnego, gdzie dojście do niego jest utrudnione.
3. Wanna
Prysznic jest bardzo pożądany w nowoczesnych wnętrzach, jednak wiele osób uwielbia kąpiele w wannie. Czy to dorosłym, czy dzieciom, kąpiel służy zabawie czy też odpoczynkowi 😊. Bardzo ładne są zapewne wanny wolnostojące (przykład na wizualizacji z naszego projektu powyżej).
Jednak na tego typu wanny trzeba mieć więcej miejsca, ponieważ wanna wolnostojąca wciśnięta ledwo między dwie równoległe ściany to nienajlepszy pomysł. Dlatego ze względu na ograniczony metraż łazienki większość z nas wybiera wanny zabudowane. Tu tak samo, jak w przypadku prysznica możemy sobie pozwolić na to, aby jej obudowa lub ściana tuż nad nią wyróżniała się w łazience i zastosować płytki w innym kolorze lub z jakimś wzorem. Można też podświetlić taką ścianę od góry (najlepiej LEDem ukrytym we wnęce sufitu podwieszanego).
Wtedy trzeba jednak pamiętać o IP takiego oświetlenia, czyli odpowiednim stopieniu ochrony urządzenia elektrycznego!
4. Wanna i prysznic w jednym
Co zrobić, gdy lubimy i kąpiele i szybkie prysznice, ale mamy zbyt małą łazienkę, by wszystko w niej pomieścić? Jest na to sposób – parawan nawannowy. Na rynku są zarówno parawany składane, wahadłowe, harmonijkowe.
W wannie, w której znajduje się parawan możemy się kąpać, bo on w tym nie przeszkadza. Dodatkowo możemy brać prysznic bez obawy, że zachlapiemy całą łazienkę. Oczywiście możemy mieć w takiej wannie z parawanem zamontowaną samą baterię wannową, baterię prysznicową odkładaną na przesuwany drążek, jak również zamontować osobną deszczownicę. W końcu jest parawan nawannowy, które pełni funkcję niczym kabina prysznicowa 😉.
Czy wanna, czy prysznic to już wybór właścicieli łazienki. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam go podjąć.