Pokój dla dziecka

Aleksandra Wojtyczka on 22 lutego, 2019

Już na samą myśl projektowania pokoju dla dziecka lub dzieci uśmiech pojawia się na mojej twarzy 😊. Dlaczego? Bo mali lokatorzy swoich pokojów często są bardzo wymagający, mają nieziemskie pomysły, które albo się wykluczają, albo po prostu po zrealizowaniu będą krótko w użytku – jedno jest pewne – radość dziecka (tak właśnie ta szczera) z posiadania swojego pięknego, ukochanego pokoiku jest bezcenna 😊. To zawsze mnie cieszy podwójnie 😊. Uwielbiam projektować pokoje dla dzieci. Może dlatego, że sama też jestem mamą? Ale zapewne również dlatego, że zdaję sobie z tego spraw, że najmłodsze pokolenie też chce się czuć wspaniale w swoim – tak swoim, tylko jego – pokoju. A ja poprzez swoje projekty mogę dać im radość 😊. Napiszę Wam pokrótce, dlaczego w tak dużą przyjemnością projektuję pokoje dla najmłodszych. Na zdjęciach znajdują się projekty właśnie takich wnętrz.

Ergonomia, wygoda i funkcjonalność

Na szczęście co raz częściej dorośli zaczynają dostrzegać, że dla ich pociech jest ważne, aby pokoje, w których mieszkają nie były tylko ładne, ale też funkcjonalne. Kiedyś panowała zasada, że kolorystyka dostosowana do płci wystarczy, aby urządzić pokój dla dziecka. Dziś rodzice wiedzą, że ważne jest jego odpowiednie zaprojektowanie. Oczywiście kolorystyka jest ważna, ponieważ lokatorami pokoi dziecięcych są mali ludzie, którzy inaczej odbierają świat – często bajkowo, przez różowe okulary. Kto z nas nie był dzieckiem? Radość sprawiały nam te rzeczy, które były dostosowane specjalnie dla nas. Nawet te najmniejsze – bo małe rzeczy potrafią cieszyć 😊.

W pokojach dziecięcych możemy sobie częściej, niż w innych pomieszczeniach, pozwolić na mocniejsze kolory. Mogą to być całe ściany w odważnych barwach, ale dobrze jest przemycać akcenty kolorystyczne w dodatkach. Monochromatyczne wnętrze pozwoli nam w przyszłości dokonywać metamorfoz pokoju naszego dziecka zgodnie z jego etapem rozwoju i potrzebami. Kolor poduszek, okrycia łóżka, zasłon, czy obrazki jest o wiele łatwiej wymienić niż np. wszystkie meble lub zamalować ścianę w wyrazistym kolorze lub tapetę/fototapetę z motywami bajkowymi – przecież nastolatek nie będzie chciał mieć na ścianie „Psiego Patrolu” lub „Maszy i Niedźwiedzia”, które kochał 2-3 lata wcześniej 😉.

Kącik do zabawy dla naszego dziecka wraz miejscem (często mebelkiem) do chowania zabawek, możliwość rozwijania swoich pasji (np. sztaluga gdy dziecko ma talent artystyczny) to bardzo przydatne kwestie. Pamiętajmy też o tym, że czas szybko mija, a dzieci rosną. Dlatego projektując pokój dla dziecka pamiętajmy o tym, aby miały również miejsce do nauki, czy odpoczynku – tu oprócz łóżka można zastosować wygodną pufę lub (gdy mamy trochę więcej miejsca) fotel wiszący stanowiący huśtawkę, na której będzie można się odprężyć czytając ulubioną książkę 😊

Ciasne, ale własne. Jednak optycznie można powiększyć przestrzeń.

Wiadomo, realia są różne i często pokoje dla dzieci są niewielkie – a na pewno nie takie jakbyśmy sobie wymarzyli. Jednak dla chętnego nic trudnego. Na zdjęciu poniżej przedstawiam Wam mój projekt niewielkiego pokoju dla dwójki dzieci. Pokój ma ok 12,5. Dzieli je rodzeństwo. W pokoju miało się znaleźć miejsce do nauki, zabawy, spania oraz przechowywania ubrań i zabawek. Wszystko to widać na zdjęciu. Dwie pojemne szafy dla każdego z dzieci oraz regał na książki, a także skrzynia na zabawki zostały ustawione na przeciwległej ścianie.

Najbardziej optymalny układ w projektowaniu i aranżacji wnętrza jest kluczowy. Dlatego ustawienie każdego mebla musi być dobrze przemyślane. Niewielkie pokoje to wyzwania, które tylko napędzają projektanta wnętrz do zaaranżowania ich przestrzeni przy optymalnym wykorzystaniu powierzchni. Optyczne powiększenie przestrzeni działa cuda 😊.

Producenci mebli co raz częściej idą nam z pomocą i oferują meble, które rosną wraz dzieckiem. A to ważne, aby co kilka lat nie kupować np. nowego łóżka. Wymieniamy w nim tylko sam materac 😊. Ostatnio istniej co raz więcej takich biurek, które opierając się na specjalnych mechanizmach meblarskich, o którym pisałam już wcześniej (drugi artykuł) , pozwalają regulować wysokość blatu biurka. Świetne rozwiązania, prawda? Rodzajów mebli w tym stylu jest bardzo, bardzo dużo.

Jak widać pokoje dziecięce to bardzo długi i lubiany przez mnie temat. Dlatego po więcej informacji oraz w sprawie projektów pokoi dla dzieci zapraszam do Creatovnia.