Poddasza – moda czy wygoda?

Aleksandra Wojtyczka on 29 stycznia, 2019

W dzisiejszym świecie coraz częściej niż kilka lub kilkanaście lat temu decydujemy się na zakup lub budowę domu z poddaszem. Część z nas woli jednak mieszkać w mieszkaniach, ale w takich, aby poczuć się jak w domu. Większa powierzchnia nie zawsze łączy się z dużym metrażem na jednym poziomie. Kupując mieszkanie dwupoziomowe często mamy poczucie posiadania namiastki prawdziwego domu. Preferencje i wybór swojego własnego M są naprawdę różne. Jednak przy wyborze domu lub mieszkań dwukondygnacyjnych bardzo często na drugim poziomie mamy powierzchnie ze skosami.

No właśnie – skosy 😊. Tworzą efekt przytulnych wnętrz, a przynajmniej taki mamy zamiar.

Skosy – wymagające wnętrza, które przy zastosowaniu kilku zasad będą piękne i funkcjonalne

Coraz częściej do pracowni projektowania wnętrz z Wrocławia Creatovnia trafiają prośby o zaprojektowania poddaszy. Dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawiam kilka moich projektów poddaszy. Jak się okazuje skosy stanowią trudne powierzchnie projektowe. Często są to niewielkie pomieszczenia, które przeznaczamy na sypialnie, pokoje gościnne, czy pokoje dziecięce. Coraz większa Wasza świadomość popełnienia jakiegoś błędu na takich powierzchniach sprawia, że zwracacie się o pomoc przy zaprojektowaniu wnętrza poddasza właśnie do projektanta wnętrz.

Projektowanie wnętrz na poddaszach ma pewne zasady. Cały myk polega na tym, aby odpowiednio je połączyć, zastosować przy projekcie konkretnego pokoju dla dziecka lub sypialni lub innego pomieszczenia ze skosami. Oczywiście kolorystyka jest ważna. Najbezpieczniejsze są jasne kolory. Zwłaszcza na samych skosach, sufitach, jak i na wszystkich ścianach. Czasem są możliwe niewielkie odstępstwa od tej reguły. Jest to jednak uzależnione od wielu różnych czynników, jak np. ilość wpadającego do pomieszczenia światła przez okna połaciowe (oczywiście w ścianie szczytowej też mogę się zdarzyć okna, ale jest to raczej rzadszy przypadek). Większa ilość okien może nam natomiast pomóc, by wnętrze wyglądało na przestronniejsze – nawet to znacznie mniejsze jakim jest poddasze. Dużo też zależy od wysokości ścianki kolankowej. Im wyższa tym łatwiej możemy zaaranżować wnętrze pokoju ze skosami, a także dobrać odpowiedni dla niego kolor.

Kolorystyka wnętrza na poddaszu ma znaczenie

Przy doborze kolorystyki wnętrza warto pamiętać, aby absolutnie nie malować samych skosów mocnymi, wyrazistymi kolorami, bo to tylko przytłoczy wnętrze. Podobnie ze ścianami, nie malujmy na takie kolory ich wszystkich. Można się pokusić o jedną ze ścian, ale którą to już zależy od układu pokoju na poddaszy. Bo często mniej znaczy więcej 😉

Zwróćmy uwagę również, czy jest to farba z połyskiem, czy matowa. Znana zasada, że to co błyszczące (zarówno dla farb jak i dla frontów mebli – co widać na zdjęciu pochodzącym z projektu Creatovnia) powiększa pomieszczenie nie zawsze się sprawdza w pokojach na poddaszu. No i oczywiście rodzaj farby jest, bo przecież nie chcemy, aby skosy co chwila nam się brudziły. Na rynku jest wiele odpowiednich farb, które można spokojnie zastosować na poddaszach. Znane marki takie jak m.in. Tikkurilla, Para i wiele innych prześcigają się w produkcji co raz lepszych jakościowo farb.

Nie chcemy, aby było widać wszelkie nierówności i niedoskonałości, które są uniknione we wnętrzach ze skosami. Warto je tuszować, a wydobywać to co może być zaletą posiadania pokoju dziecięcego, sypialni, gabinetu i innych pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu 😊. Przecież chcemy, aby przestrzeń naszego poddasza była przytulna i funkcjonalna 😊. Chcemy, aby wszystkie niezbędne meble się zmieściły na powierzchni ze skosami. Często są to projekty mebli na wymiar stworzone przez projektanta wnętrz.

Dlatego projektant wnętrz zaproponuje jaka kolorystyka, a także inne triki będą najlepsze dla wnętrza na poddaszu, aby stało się Waszym azylem.