Mój jest ten kawałek podłogi

Aleksandra Wojtyczka on 7 maja, 2019

Podłoga to ten element mieszkania, bez którego trudno w nim zamieszkać. Gdy jest już gotowa, a brakuje jeszcze mebli i wielu innych elementów wystroju wnętrza, to możemy powiedzieć, że mamy już swoje własne lokum. Podłoga to w końcu podstawa. To po niej chodzimy każdego dnia. Gdy wstajemy  rano to z nią mamy styczność w pierwszej kolejności, a gdy kładziemy się spać to z niej schodzimy. Jest ona niezwykle ważna w codziennym użytkowaniu naszego wnętrza. Dlatego tak wiele wagi przykładamy do jej wyboru.

Drewno – bo natura to wszystko co kocham

Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak duży wpływ na wybór podłogi mają nasze doświadczenia z przeszłości. Dużo osób uwielbia to co naturalne – drewno. A z czym może się ono kojarzyć? Z beztroskimi wakacjami na wsi u babci, gdy było się jeszcze dzieckiem. A wieś to sama natura 😊. Nawet w domu. Kto pamięta skrzypiącą podłogę w wiejskim domu? Pasowała tak bardzo do całego wnętrza, że chciałoby się zatrzymać te chwile na zawsze. Pewnie dlatego tak wiele osób decyduje się na drewniane podłogi w swoich własnych mieszkaniach i domach.

Ale oprócz wspomnień drewniana podłoga daje poczucie komfortu. Bo w domu musi być każdemu wygodnie. Drewno to naturalny materiał. Takie podłogi są zawsze ciepłe i aż miło stanąć na nich gołą stopą. Drewno wprowadza przytulność do każdego mieszkania, nawet tego loftowego.

Na co zwrócić uwagę wybierając gatunek drewna

Deski lite – uwielbiam je chyba dlatego, że w całości stanowią jeden rodzaj tego szlachetnego materiału. Jaki rodzaj drewna wybrać? To już chyba zależy od gustu klienta – to co się jemu podoba – oraz stylu mieszkania. Jednak najczęściej wybieranymi deskami są deski lite dębowe. Drewno dębowe jest drewnem twardym (3,7 w skali Brinell’a), dlatego takie podłogi możemy zastosować w mieszkaniu. W większości pomieszczeń. Dąb jest chyba najpopularniejszym gatunkiem drewna. Jednak równie pięknym, nieco jaśniejszym drewnem jest jesion. Co ciekawe podłogi jesionowe są twardsze od tych dębowych (4,0 w skali Brinell’a). Wielu osobom podoba się sosna, która jest nieco jaśniejszym drewnem. Lecz ona nadaje się głównie do pomieszczeń mniej użytkowanych, np. do sypialni właśnie ze względu na mniejszą twardość (1,6 w skali Brinell’a).

A co z egzotycznym drewnem? To również zależy od aranżacji wnętrza. Gatunki egzotyczne mają wiele pięknych ciemniejszych barw. Wg skali twardości Brinell’a część z nich plansuje się na wyższych pozycjach, np. doussie – 4,4, merbau – 4,9, czy wenge – 6,1. Gatunki drewna egzotycznego często są stosowane w łazienkach. Jednak decydując się na określony gatunek do łazienki należy zwrócić uwagę na parametry drewna. W kontakcie z wilgocią ważny jest skurcz. Drewno o małym skurczu jest bardziej stabilne niż to mające wysoki skurcz i mniejszym odkształceniom będą ulegać deski. Drewno w łazience trzeba szczególnie odpowiednio impregnować – olejować lub lakierować.

Naturalna podłoga żyje swoim życiem

To co uwielbiam w deskach litych to zmieniający się z biegiem czasu ich odcień. Widać, że to drewno faktycznie żyje wraz z jego użytkownikami 😉 . Oczywiście istnieją różnego rodzaju zabiegi pozwalające rozjaśnić lub przyciemnić drewno. Aby nadać podłodze drewnianej wygląd postarzanej można zastosować np. szczotkowanie czy piaskowanie. Poza tym szczotkowanie wspaniale akcentuje piękne słoje drewna.

Ale drewno też pracuje, zmienia się pod wpływem wilgotności i temperatury – raz pęcznieje, a raz wysycha – o czym wspomniałam już wcześniej. I dlatego właśnie mogą (ale nie dzieje się tak zawsze) powstawać szczeliny, a podłoga z czasem zaczyna skrzypieć. I to znów wracamy do wspomnień z dzieciństwa z wakacji spędzanych na wsi 😊.

O drewno, ten naturalny i szlachetny surowiec, należy odpowiednio dbać

Podłoga z desek litych posłuży na długie lata za sprawą grubości warstwy odnawialnej wynoszącej do ok. 15 mm. Dlatego warto zadbać o odpowiednie wykończenie podłogi. Gdy zrobimy to na samym początku, a także w późniejszym czasie, podłoga będzie nie tylko cieszyć oko, lecz również wpływać na komfortowe jej użytkowanie.

Lakierowanie podłogi drewnianej może kojarzyć się z podłogami sprzed kilkudziesięciu laty, ponieważ wtedy był to popularny sposób ich impregnowania. Dzisiejsze lakiery nie muszą być już błyszczące, lecz również matowe lub półmatowe. Preparat dobiera się specjalnie do rodzaju drewna, w zależności czy są to gatunki iglaste, czy liściaste. Lakiery mają różną twardość i ścieralność. Są bardzo trwałe, dobrze chronią przed plamami.

Olej jest wchłaniany przez drewno i chroni je przed wilgocią. Dodatkowo wydobywa jego piękny kolor, a także podkreśla rysunek słojów. Olejem można zabezpieczać prawie wszystkie gatunki drewna. Poza tym samodzielnie można usunąć z podłogi drewnianej drobne uszkodzenia ponownie stosując olej. Co kilka lat podłogę taka należy odnowić.

Olejowosk składa się i z oleju i z wosku. Olej wnika w strukturę drewna, impregnując je od środka. Natomiast warstwa twardego wosku pozostaje na powierzchni chroniąc przed przebarwieniami i plamami rozlanych płynów.
Drewno to wspaniały materiał nadający się na podłogi. Oprócz drewna litego popularne są również podłogi drewniane warstwowe. Ale o tym już w kolejnej części tego tekstu, na którą serdecznie zapraszam 😊.