Jak powstaje projekt? Czyli praca twórcza, a przede wszystkim współpraca.

Aleksandra Wojtyczka on 5 kwietnia, 2019

Ty jako Klient zgłaszasz się do projektanta wnętrz po projekt. Może kupiłeś/aś nowe mieszkanie czy dom, a może po prostu chcesz przeprowadzić metamorfozę już istniejącego wnętrza. Efekt mam być “wow”! Najlepiej taki jak na zdjęciu powyżej, pochodzącego z jednego z moich projektów 😊 . Jest to możliwe! Aby efekt końcowy był jak najlepszy musisz wiedzieć, że tworzenie projektu wnętrza to na wielu etapach procesu projektowego współpraca między architektem wnętrz, a Tobą. Tak – Tobą. Bo to dla Ciebie zostanie stworzony projekt.

Sposobów tworzenia projektu wnętrza mieszkania lub domu jest klika. Ja opiszę w jaki sposób tworzę projekty wymarzonych wnętrz.

Klient. Tak jak już wspomniałam, to Ty jesteś najważniejszy. Na początku poznaję Twoje oczekiwania co do projektu, Ty pokazujesz jakie wnętrza podobają się Tobie (mogą to być tzw. inspiracje przedstawiające wnętrza, które trafiły w Twój gust), mówisz na czym Tobie zależy w Twoim własnym „M”, co Tobie się podoba, a co nie. Im więcej powiesz, tym szybsze prawdopodobieństwo zakończenia projektu sukcesem 😊.

Inwentaryzacja wnętrza, czyli tzw. pomiary z natury

Aby spełnić Twoje oczekiwania co do idealnego mieszkania lub domu dla Ciebie zaczynam pracę w oparciu o przeprowadzoną inwentaryzację lokalu, czyli tzw. pomiary w natury. Oczywiście, że można wykonać projekt bez wykonania pomiarów. Ale po co? Projekt projektem i rzuty, które przekaże nam deweloper mogą się nieznacznie różnić od tego co później zobaczymy w rzeczywistości. Nieraz słyszałam historie, że ściana okazała się za krótka o jakieś 10 cm niż przewidywał projekt, który jest już gotowy i tak pięknie wygląda… Ale trzeba go zmienić, bo nie pasuje do istniejącego pomieszczenia. I właśnie dlatego inwentaryzacja jest niezwykle ważnym etapem projektu wnętrza. Dzięki niej będziemy też wiedzieć, gdzie znajdują się poszczególne instalacje wraz z przyłączami.

Aby ją wykonać przyda się kilka nieocenionych przyrządów, narzędzi, gadżetów,itp. Są to przede wszystkim: dalmierz (to takie urządzenie, często laserowe, które pozwala szybko i sprawie mierzyć długości ścian, wysokości pomieszczeń itp.), metrówka (przydaje się zwłaszcza przy krótkich odcinkach), kartka papieru (na niej rysujemy rzuty itp., aby nanieść wszystkie niezbędne pomiary), ołówek.

Projekt koncepcyjny

Następnie zaczyna się to co najprzyjemniejsze dla oka – dla Ciebie jest budowany projekt wnętrza mieszkania lub domu w specjalistycznych trójwymiarowych programach. Początkowo zostaną przedstawione Tobie koncepcje ustawienia poszczególnych sprzętów w odpowiedniej skali na rzucie. Dzięki projektowi koncepcyjnemu wnętrza masz już ogólne wyobrażenie ile miejsca zajmą poszczególne sprzęty i meble. Taki przykładowy rzut jednej z koncepcji mojego projektu przedstawiam poniżej.

W projekcie koncepcyjnym wskazuję też z jakiego rodzaju materiałów i w jakiej kolorystyce mogą być poszczególne elementy wystroju wnętrz. To propozycja dla Klienta, którą będziemy wspólnie doprecyzowywać na kolejnych etapach projektu. Dodatkowo oprócz rzutów dla poszczególnej koncepcji otrzymujesz tzw. widoki 3D. Pozwolą one zobrazować, jak może takie mieszkanie wyglądać nie tylko na płaskim rzucie, ale też w trójwymiarze. To naprawdę pozwala często otworzyć Klientowi oczy 😊. Na takim widoku jest pokazane już, jak mniej więcej będzie wyglądać dane wnętrze. Mamy kolorystykę i przykładowe materiały. Przykład takiego widoku z jednego z moich projektów przedstawiam poniżej:

Dobór materiałów i produktów do projektu końcowego

Takich koncepcji otrzymujesz dwie. Masz już ogólny zarys całego projektu. Wiesz czego możesz się spodziewać. Ty decydujesz, która koncepcja odpowiada Tobie i na tej podstawie wspólnie dobierzemy materiały do projektu. Po zaakceptowaniu przez Ciebie konkretnych produktów w projekcie, takich jak np. meble, kolorystyka okładzin ściennych, rodzaj płytek w łazience i wiele innych, tworzony jest kosztorys. Dzięki niemu znasz ceny poszczególnych produktów i wiesz nawet gdzie je kupić, bo takie informacje możesz tam znaleźć 😊.

Wizualizacje 3D

Mamy już wszystko. I produkty, i ich ceny. Idealnie byłoby to jeszcze przenieść na przysłowiowy papier, aby stworzyć realistyczny obraz Twojego przyszłego mieszkania. I tu znów przychodzi z pomocą architekt wnętrz tworząc i tym razem przy pomocy specjalistycznych programów fotorealistyczne wizualizacje 3D. Wizualizacje w bardzo dużym stopniu odzwierciedlają jak może wyglądać dane wnętrze po zrealizowaniu projektu.

Często jest to efekt, na który czekają wszyscy, bo w końcu wiadomo jak będzie wyglądać wnętrze. Jedną z moich fotorealistycznych wizualizacji 3D przedstawiam tu:

Projekt wykonawczy

Na tym prawie się kończy projekt. Prawie, bo warto wybrać opcję projektu wnętrza z projektem wykonawczym. To głównie rysunki techniczne czytelne dla poszczególnych wykonawców, m.in. dla glazurnika (będzie widział jak i gdzie układać płytki zgodnie z projektem), hydraulika oraz elektryka (otrzymają wskazówki odnośnie poszczególnych przyłączy, punktów świetlnych, itp.). Wtedy podczas remontu będzie im dużo łatwiej. Dodatkowo w ramach projektu wykonawczego można stworzyć projekt mebli na wymiar.

Ten projekt będzie pomocny dla stolarza, ponieważ będzie już wiedział z jakich płyt meblowych i innych materiałów, wraz ze wskazaniem producentów i konkretnych dekorów, należy wykonać meble. Otrzyma też ich wymiary.

Mam nadzieję, że teraz proces projektowy jest już bardziej zrozumiały dla Ciebie i decydując się na współpracę z projektantem wnętrz będziesz mieć wyobrażenie jak może ona wyglądać 😊.