Dekoracje okien

Aleksandra Wojtyczka on 13 listopada, 2019

O aranżacji okien myślimy przeważnie na samym końcu urządzania mieszkania. Jest to zrozumiałe, gdyż w pierwszej kolejności należy je jak najlepiej wykończyć, a dopiero później zająć się dekoracjami. Dobrze zaaranżowana dekoracja okien wpływ na właściwe ich zasłanianie, a co za tym idzie – komfort w mieszkaniu. Wspaniale, jeśli okna wyglądają ładnie i pasują do całej reszty. Ale jeszcze lepiej, gdy możemy w odpowiednim momencie zasłonić je w takim stylu, w jakim potrzebujemy. 

Sposób dekorowania okien zależy w dużej mierze od stylu, w jakim zaprojektowane jest wnętrze. Ale nie jest to jakąś sztywną zasadą, której należy się kurczowo trzymać. Wszystko z umiarem. 

1. Tkaniny, upięcia, zasłony

Część z nas uwielbia fantazyjne upięcia materiałów poprzez stosowanie dekoracyjnych rolet austriackich, czy upięć chwostów. Te ostatnie mogą być pojedyncze, podwójne, szyte bogato – grube, jak i skromne – wąskie, z niewielu frędzli. Efekty te wspaniale wyglądają w stylizowanych wnętrzach. Jednak te akcesoria dodadzą niepowtarzalnego uroku każdej okiennej kompozycji. Choć nie jest to regułą – styl glamour, czy klasyczny pozwala na ciekawe aranżowanie okien.

Jednak co raz częściej stawiamy na proste rozwiązania.

Firanki i zasłony znane każdemu, większości z nas mogą kojarzyć się z naszym domem rodzinnym. Nadal są w modzie, bo to uniwersalne materiały. Oczywiści rodzaj i wybór materiałów jest ogromy. Niemniej jednak możemy stosować firanki i zasłony razem, bądź osobno. Mogą one sięgać do samej podłogi lub nawet fantazyjnie opierać się o nią tworząc falę. Możemy zawieszać je na klasycznych karniszach montowanych tuż pod sufitem. Ładnie wygląda tez efekt ukrycia ich za je dekoracyjną listwą karniszową, która może nawiązywać do listew przypodłogowych lub sztukaterii – jeśli jest w pomieszczeniu. Idąc w stronę minimalizmu, a także stylu nowoczesnego, karnisze te są też ukrywane we wnęce sufitu podwieszanego.

2. Rolety

Tak modny i ciągle powracający we wnętrzach styl skandynawski wspaniale współgra z odsłoniętymi oknami bez żadnych dekoracji. Tu doskonale sprawdza się zasada „Mniej znaczy więcej”. Jednak fakt, że dużej części społeczeństwa odpowiada ten styl, nie oznacza, że okna muszą być puste. 

Pamiętajmy o tym, że nie chodzi tu tylko o ładny wygląd okien – co jest ważna – lecz również o możliwość zasłonięcia się przed promieniami słonecznymi lub zaciemnienie okien na noc. 

Jednym ze sposobów dekoracyjnego zasłonięcia okna są rolety rzymskie. Są bardzo eleganckie, a materiał jest w nich podzielony na poziome fałdy. Można je uszyć z dowolnej tkaniny – dlatego mogą być skromniejsze lub bardziej „na bogato”. Dlatego pasują do każdego rodzaju wnętrza. Montuje się je albo na ramie okna, w świetle wnęki okiennej, a także do sufitu poza wnęką okienną. Są ładne i bardzo wygodne i często stosowane w naszych domach.

Kolejny rodzaj rolet stanowią plisy, czyli rolety składające się z poziomych pasów. Można je składać w harmonijkę i odkrywać w ten sposób górną lub dolną część okna – albo obie równocześnie z przesłoniętym pasem pośrodku. Montuje się je w świetle szyby, czyli na górnej i dolnej listwie przyszybowej. Rolety te można zatrzymać w dowolnym miejscu w zależności od tego pod jakim kątem padają promienie słoneczne w danym momencie. Dzieje się tak dzięki bocznym prowadnicom rotel. Co ważne można je stosować na poddaszu na oknach połaciowych. 

Bardzo wygodnym rozwiązaniem w każdym pomieszczeniu są rolety typu dzień i noc. Jednolita tkanina jest w nich zastąpiona pasami dwóch materiałów różniących się stopniem przezroczystości. Przesunięcie dwóch pasów zwiększa lub zmniejsza ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Gdy transparentne pasy nakładają się, promienie słoneczne przepływają przez szczeliny, a gdy jest naprzemienny w pomieszczeniu robi się ciemno. Jak wskazuje sama nazwa tych rolet sprawdzają się one gdy chcemy, aby w pomieszczeniu było nieco ciemniej np. w nocy. Czy chronią przed ciepłem? O tym by już długo pisać…

Co wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Na rynku jest tego więcej, a to może przyprawić o ból głowy. Dlatego wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie 😉