Co na ściany?

Aleksandra Wojtyczka on 20 września, 2019

Urządzanie swojego własnego „M” jest bardzo przyjemne. Oprócz mebli i pozostałych elementów wyposażenia wnętrz maluje nam się w wyobraźni wizja ścian. Ale niekoniecznie samego malowania. Chociaż farby nadal są modne (ich gama kolorystyczna zmienia się w tym wyścigu co kilka lat) to ściany mogą wyglądać pięknie i w innych odsłonach 😉

1. Tapety, bo wyobraźnia nie zna granic

Znamy je od wieków. Dzisiejsze tapety są piękne. Mamy ogromny wybór jeśli chodzi o ich kolorystykę wzornictwo. Ba, często można mieć tapetę lub fototapetę z własnym zdjęciem na zamówienie. Co lepsze – możemy stosować je , tak jak farby, właściwie w każdym pomieszczeniu i w każdych warunkach. Tapeta w łazience? Dlaczego nie? Producenci zapewniają o możliwości stosowania np. tapet winylowych samoprzylepnych nawet w łazience. Daje nam to nieograniczone możliwości projektowe. Gdyż łazienka nie musi = tylko płytki. Tu z pomocą przychodzi wiele firmy, w tym np. Wallart z pięknymi tapetami o różnym przeznaczeniu. Dzięki nim możemy zaaranżować nasze ściany w taki sposób, w jaki tylko sobie wyobrazimy.

 

Co ważne, wiele z dzisiejszych tapet to tapety zmywalne (ten parametr dawno osiągnęły już farby). Dlatego też wywołuje to uśmiech na ustach niejednego rodzica, bo wie jak szybko ściany mogą zostać pobrudzone w pokoju jego pociechy i nie tylko 😉. Jedną z takich tapet zaproponowałam w moim projekcie pokoju dziecięcego przedstawionym poniżej fizelinową tapeta firmy ubierzswojeściany . Ta cecha tapet naprawdę potrafi ułatwić życie.

2. Artystyczne grafiki ścienne

Wspominając o ścianach chociażby w kuchni nie sposób nie wspomnieć o grafice ściennej Glamora, która posiada tapety nadające się również do tych pomieszczeń. Efekt końcowy można obserwować na ujęciu z jednego z moich projektów poniżej. Takie artystyczne wzory wielkoformatowych grafik ściennych to prawdziwe dzieło sztuki. No i producent zadbał też o rodzaj materiału w zależności od przeznaczenia. Są tradycyjne tapety winylowe, ale również takie, które poprawiają akustykę pomieszczenia, czy też są odporne na bezpośrednie działanie wody. I jak tu się nie cieszyć? 😊

3. Miękkie panele

Co raz bardziej popularne stają się ściany, które nie są płaskie. Nie chodzi tu tylko o złudzenie optyczne, że na fototapecie jest głębia. Na ścianach co raz chętniej stosujemy panele imitujące czy to drewno, czy beton, a także miękkie, ładne i kolorowe panele marki Pulano lub Fluffo. Dodatkowo posiadają  one właściwości akustyczne. Redukują pogłos w pomieszczeniu, ale są też bardzo dekoracyjne. Posiadają różnorodne faktury i kolorystykę. Można je zastosować zarówno w salonie, jak i w pokoju dziecka. Pozwolą one ożywić pomieszczenie, tak jak na ujęciu z jednego z moich projektów poniżej.

 

4. Lamele drewniane

Drewno jest zawsze w modzie. To klasyka. Co raz częściej pojawia się na naszych ścianach w swojej nowoczesnej formie – lameli drewniany. Tak zaaranżowana ściana nie będzie monotonna. Często stosujemy taką dekorację w salonach, ale można ona posłużyć również jako ażurowa przegroda wyznaczając różne funkcje jednego dużego pomieszczenia. Panele te mogą powstawać  z drewna litego lub mogą zostać pokryte fornirem. Rdzeń takich lameli to często np. płyta MDF lub wiórowa. Na rynku są dostępne takie gotowe panele, które można zamówić u wielu producentów, ale wykona je również stolarz zgodnie z projektem architekta wnętrz. Przykład takich paneli na ścianie prezentuję poniżej – w jednej z koncepcji projektowej.

5. Tynk może być też dekoracyjny

To co lubimy i podoba się od dawna to wszelkiego rodzaju imitacje betonów i tynków. Mogą mieć one odcienie szarości, ale nie tylko. Na jednym z moich projektów przedstawionym poniżej został zastosowany tynk dekoracyjny w jasnych, kremowych odcieniach, dzięki czemu idealnie wkomponował się w styl tego wnętrza.

Zastosowany w projekcie tynk dekoracyjny marki Mito jest elegancki i zawiera małe cząsteczki, dzięki którym delikatnie błyszczy. Poza tym cała seria tynków dekoracyjnych ma bogatą gamę kolorów od spokojne szarości i odcienie bieli po ciepłe kremowe i żółte barwy, po soczyste zielenie i błękity.  W zależności od stylu i przeznaczenia pomieszczenia można zastosować konkretny kolor. 

Aranżacja ścian to przyjemny i bardzo obszerny temat, o którym mogłabym pisać dłużej. Jednak przedstawiłam tylko kilka możliwości, które są stosowane w projektowaniu wnętrz. Reszta może stanowić inwencję twórczą klienta. Jeśli jednak interesują Ciebie nietuzinkowe pomysły udekorowania ściany pięknymi i niepowtarzalnymi obrazami zaprzyjaźnionych artystów lub murale stosowane we wnętrzach to z chęcią zaprojektuję i takie wnętrze 😉. Ilu klientów tyle pomysłów i to właśnie napędza mnie do działania 😊