5 zasad urządzania łazienki

Aleksandra Wojtyczka on 8 stycznia, 2020

Kupiliśmy nowe mieszkanie. Wybudowaliśmy dom. Łazienka to jedno z pierwszych pomieszczeń, które zazwyczaj urządzamy na początku, bo jest ono jednym z ważniejszych miejsc w naszym domu. Dlatego chcemy, by zaspakajało nasze wszystkie potrzeby – zarówno te estetyczno-wizualne, jak i funkcjonalne. Chcemy w łazience zmieścić: wannę, prysznic, dużą umywalkę, albo dwie. A najlepiej wannę przestawić tam, a toaletę tu. Hmmm… Oczywiście, ale aby to dało się wykonać pamiętajmy o kilku ważnych zasadach projektując łazienkę.

1. Planujmy wszystko z głową

Chcemy i wannę i prysznic. Jeśli łazienka ma małą powierzchnię to musimy pójść na pewne kompromisy i zdecydować się na jedno z tych dwóch rozwiązań. Czasem możemy oczywiście zastosować parawan nawannowy, aby kąpać się w wannie i brać prysznic. 

Ale co wtedy, gdy chcemy koniecznie wannę i prysznic? Musimy pamiętać o ergonomii. Komfortowa kabina prysznicowa to taka, która posiada minimalne wymiary 90×90 cm. Oczywiście są robione węższe, także na zamówienie. Gdy możemy to warto pokusić się o prysznic, który ma szerokość 100 cm. Wtedy miejsca będzie sporo 😊. Jeśli chodzi o wanny to mamy do wyboru wolnostojące i narożne oraz chyba najbardziej popularne –  prostokątne. Te ostatnie mają przeważnie szerokość 70-75 cm. Dlatego zwróćmy na to uwagę wybierając wannę to niewielkiej łazienki. Tu każdy centymetr się liczy 😊

2. Ergonomia w łazience

Wychodząc z wanny lub prysznica powinniśmy mieć wolną przestrzeń, aby nie zderzyć się ze ścianą, czy inny elementem wyposażenia łazienki.  Podobnie jak przed samą umywalką lub miską ustępową. Oczywiście te odległości to sprawa indywidualna i zależna od rozmieszczenia względem siebie poszczególnych urządzeń sanitarnych. Ale  tak najogólniej można przyjąć, że przed każdym z nich powinno być miejsce ok 80-100 cm wolnej przestrzeni. Jeśli z łazienki ma korzystać równocześnie więcej osób niż jedna to należy pamiętać, aby za osobą korzystającą w umywalki pozostało jeszcze wolne miejsce na przejście. 

W takich łazienkach mogą naleźć się dwie umywalki koło siebie. Jest to bardzo wygodne rozwiązania zwłaszcza wtedy, gdy dwie osoby równocześnie korzystają z nich, z lustra, czy myją zęby. Pamiętajmy, aby te umywalki nie znajdowały się jedna zaraz obok drugiej. W takim przypadku osoby korzystające z nich równocześnie będą się stale uderzać łokciami. Odstęp 25-30 cm między umywalkami wpływa na komfort osób z nich korzystających. 

W przypadku miski ustępowej przeważnie należy doliczyć głębokość stelaża wc wynoszącą kilkanaście do 20 cm. Jeśli mamy możliwość, aby jeszcze projektować głębokość i długość pomieszczenia stanowiącego osobną toaletę to warto mieć to na uwadze. Oczywiście osobna toaleta jest bardzo wygodna, ale pamiętajmy też o tej w łazience. Tam należy uwzględnić także minimalne odległości od każdego z jej boków ok 25 – 30 cm, tak aby miska wc nie „przyklejała się” do ściany, wanny, czy też umywalki. O ergonomię w łazience i toalecie zadba architekt wnętrz wykonując projekt wnętrza wymarzonej łazienki. 

3. Przestawianie, przesuwanie urządzeń sanitarnych

Czasem możemy zamienić  miejscami wannę z umywalką lub toaletą. Istotne są tu piony kanalizacyjne. O ile z dopływami wody jest nieco łatwiej, to z przesunięciem kanalizacji od pionu nie wszędzie możemy dowolnie szaleć. O wiele łatwiej będzie jest przesunąć dalej umywalkę niż miskę wc, która powinna znajdować się bliżej pionu. Wiąże się to z zachowaniem odpowiednich spadków. Bardzo ważna jest tu również rola wykonawcy, ponieważ jego współpraca z architektem wnętrz na etapie projektu pozwoli uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemnych niespodzianek. 

4. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Wszelkie schowki, szafki na kosmetyki, ręczniki, środki czystości mogą znajdować w szafce podumywalkowej lub nad geberitem. Dobrze jest zadbać o kosz na bieliznę, który może być zintegrowany w meblami łazienkowymi. Idealnie sprawdza się w takim przypadkach projekt mebli na wymiar przygotowany przez projektanta wnętrz. Jeśli mamy pralkę w łazience również można ją obudować w podobny sposób jak chociażby na projekcie firmy Creatovnia przedstawionym poniżej. 

5. Wizualne powiększanie łazienki

Na pewno odpowiednie oświetlenie wiele daje. Ale często chcemy optycznie powiększyć niezbyt duże łazienki. Zabudowa na wymiar od samej podłogi po sufit może przytłoczyć pomieszczenie. Dlatego meble takie jak np. szafki łazienkowe pod umywalką na nóżkach sprawiają, że wyglądają one na bardziej lekkie. Meble z frontami na wysoki połysk mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Chociaż na powierzchnie matowe też są sposoby 😉. No i wreszcie lustra. Duże lustra zawsze powiększają przestrzeń, czy to w formie naklejanej między płytkami, czy jako wiszący elementy wystroju wnętrza. 

Każdy przypadek jest indywidualny, dlatego najbardziej optymalne rozwiązania do łazienki przedstawi architekt wnętrz w projekcie.